Description
A Grade (Pro) wood baseball bat. Maine Billets made the prototypes for the popular New York Yankees bats. 2.5″ sweet spot diameter. This bats feels light and balanced but still feartures a traditional 2.5″ barrel diameter
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 2.5 × 2.5 in |
| Type of wood | Ash, Birch, Maple |
| Length | 28", 29", 30", 31" |
| Preferred Weight | -8, -7, -6, -5, -4, -3, -2, -1 |
| Handle style | 271, AP5 |
| Sweet spot diameter | 2.5" |
| End Cup | Yes, Please, No Thanks |
| Add Puck Knob | No, Thanks, Yes, Please (+$8.00) |
















