Description
A Grade (Pro) wood baseball bat. Maine Billets made the prototypes for the popular New York Yankees bats. Choose your Torpedo sweet spot diameter. Traditional diameter at 2.5″ or a beefier barrel at 2.58″ with a 3″ wide sweet spot! This barrel makes for a well balanced bat with a concentrated barrel that makes it feel lighter. -1 or -2 weight is recommended
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 2.5 × 2.5 in |
| Type of wood | Ash, Birch, Maple |
| Length | 32'', 32.5'', 33'', 33.5, 34'' |
| Preferred Weight | -3, -2, -1, +1 |
| Handle style | FT23, 271, AP5, CBH6, 243, 271 Puck, JM10 |
| Sweet spot diameter | 2.5", 2.58" |
| End Cup | Yes, Please, No Thanks |
| Add Puck Knob | No, Thanks, Yes, Please (+$8.00) |











